Iпотека в Україні
Портал іпотечного кредитування


Олександр Сугоняко: «Якщо вистоїть банківська система, то вистоять усі»

0 Користувачів і 1 Гість дивляться цю тему.

Offline Редактор

  • Старший модератор
  • Эксперт
  • ****
    • Повідомлень: 2384
    • Репутация: 2
    • Ипотека в Украине
Українці почали масово забирати депозити з банків. Не дивно, що НБУ задля врятування ситуації заборонило банкам їх віддавати.

Відповідна заборона видана на півроку й стосується довгострокових депозитних вкладів. Проте охочі отримати свої гроші все ж таки зможуть зняти депозити, якщо матимуть поважні підстави, що відповідають затвердженому НБУ переліку. Про ситуацію в банківському секторі «Главреду» розповів Президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко.

Олександре Анатолійовичу, днями в ЗМІ з’явилася інформація про рішення НБУ заборонити українським банкам достроково розривати договори щодо депозитів. Це дійсно так?

Я повністю підтверджую цю інформацію. Це рішення дійсно було ухвалене ще в суботу.

Як ви оцінюєте це рішення Нацбанку, які позитиви та негативи від нього можна очікувати?

Можу сказати, що Асоціація українських банків займає абсолютно точну таку ж позицію, як і Національний банк. Оскільки у нас останніми днями присутня величезна негативна інформаційна навала на населення щодо фінансових справ, причому з усього світу, то такі дії абсолютно адекватні. Незважаючи на те, що ситуація в українських банках, як і в українській економіці, не містить проблем, які б давали підстави панічним настроям,  людям якимись флюїдами ця паніка передається. Тут дають про себе знати щоденні повідомлення про проблеми у закордонних банків. Плюс ще у нас самих, коли не має власних проблем, на рівному місці видумують кризу з Промінвестбанком. Слава Богу,  зараз Національний банк взяв його на управління і виділив йому кошти на вирішення проблем. Але це була абсолютно штучна ситуація задля відтоку клієнтів, а не якась об’єктивна криза.

Щоб вирівняти загальну ситуацію і запобігти проблемам НБУ ухвалив правильне рішення – півроку достроково ніхто не зможе забрати свої вклади. Це рішення було єдино правильним у цій ситуації. Тут хочу згадати 2004 рік, коли у вирі Помаранчевої революції ми врятували вклади населення й всю українську економіку. Якщо б тоді не було аналогічної заборони НБУ, то ми могли б відкотитися до рівня 1998 року.

Хто тоді ухвалював рішення заборонити розривати вклади?

Тоді це рішення ухвалював виконуючий обов’язки глави НБУ Арсеній Яценюк.

Цього року самі банки попросили НБУ видати подібну заборону? Хто був ініціатором заборони дострокового розриву депозитів?

До честі Національного банку, він сам ініціював прийняття такого рішення. В суботу відбулося засідання правління і ради Нацбанку, на якому відповідний документ і ухвалили. Це відбулося за згодою і погодженням з банками, які брали участь у засіданні.

Можете розказати про нюанси рішення НБУ, протягом якого терміну діятиме рішення НБУ, які вклади підпадають під нього?

Я вже казав, що рішення чинне протягом наступних півроку. Воно стосується строкових депозитів, які клалися на рік і більше.

Гроші на кредитних картках блокуватися не будуть? Адже вже є така інформація в Інтернеті...

От в цьому відношенні в Інтернеті що завгодно можуть написати, а потім починається паніка. Мова йде у нас тільки про строкові депозити. Чим небезпечна паніка? Вона ще ніколи і нікому не сприяла. В деяких країнах під час таких проблем люди самі несли гроші до банків, щоб допомогти банківській системі. Люди мають розуміти: якщо вистоїть банківська система, то тоді вистоять усі. А «панікери», які біжать за грошима і поширюють чутки – працюють проти України. Паніка сьогодні ворог №1 в Україні. Немає проблем в банках, про які варто говорити. Більше того, завдяки рішенню НБУ ми отримали можливість передбачити та запобігти проблемам, які можуть виникнути через півроку. Ми виграли головний ресурс – час.

Зрозуміло, для системи в цілому рішення НБУ грає на позитив. Але в людей бувають різні життєві ситуації, гроші можуть знадобитися дуже терміново і не через паніку, а вони заблоковані в банку. Як у такому разі діяти, забирати свої кровні через суд?

Насправді, не треба тут ніякого судового оскарження. Якщо людина виїздить на термінову операцію, мусить оплатити якісь послуги юридичні або ще щось здійснити, і на це треба гроші з депозиту, то ці питання будуть вирішуватися.

Тобто, це робитиметься в робочому порядку?

Так, це будуть вирішувати в робочому порядку без суду. У своїй постанові НБУ затвердив перелік підстав, які дають право громадянам отримати кошти в обхід заборони Нацбанку. Весь перелік зараз не згадаю, думаю найближчим часом на сайті Нацбанку буде весь перелік. Треба почекати кілька днів, до банків прийдуть відповідні регламенти НБУ й вони по них почнуть працювати. Постанова приймалася оперативно, реагуючи на поточну ситуацію.

Ви вже згадували про схожість сьогоднішньої ситуації та подій 2004 року. Можете порівняти ці дві банківські кризи?

Схожий момент – паніка. Правда, тоді вона була викликана керівником держави, який сказав, що банківська система падає як картковий будинок. Сьогодні така інформація іде із-за закордону. В цьому різниця.

Були повідомлення, що фонд гарантування вкладів хочуть посилити, і розмір максимальної компенсації збільшать до 200 тисяч. Такі рішення були?

Поки що ні. Просто багато фінансистів виказували таку особисту точку зору з цього приводу.

А чи вистачить фонду гарантування вкладів, якщо у якогось банку будуть проблеми і цей фонд треба буде використати?

В якійсь мірі вистачить, в якійсь мірі ні. Все залежить від масштабу проблеми.

Є інформація, що за останній час було розірвано багато депозитів, у вас є інформація скільки саме?

Точних цифр у мене зараз немає. Проте вона точно не йде ні в яке порівняння з тим, скільки зняли в 2004 році. Рішення НБУ зараз є вчасним, воно ухвалене без запізнення.

Чи можливо, що заборону на розірвання депозитів відмінять раніше, ніж через півроку?

Можливо, якщо буде видно, що ситуація заспокоїлася.

Скажіть, а скільки ж коштів громадян зараз перебувають на депозитах в українських банках?

Загальна сума депозитів складає більше 200 млрд. гривень. З них 145 млрд. – це строкові депозити. Ці кошті зараз і підпали під дію постанови НБУ.

Ви казали про штучну ситуацію навколо Промінвестбанку. На вашу думку, ким це було інспіровано та чого вони досягли своїми діями?

Ці люди досягли серйозної дестабілізації довіри до нашої банківської системи. Дії цих людей є антидержавними. Ними мала б по повній програмі зайнятися СБУ.

Джерело - http://glavred.info/archive/2008/10/14/103229-7.html