Допомоги від ЄС не буде? Ініціатива дев‘ятьох банків, надати допомогу для порятунку банківського сектора в Східній Європі не знайшла підтримки з боку Єврокомісії. Тимчасом угорський OTP Bank шукає покупця для своєї української дочірньої структури, – пишуть Крістіан Гьоллер та Петер Мартос в австрійській Die Presse.На думку Єврокомісії, вистачить і наявної фінансової допомоги. Європейський інвестиційний банк і Європейський банк реконструкції та розвитку тільки недавно збільшили свої пакети допомоги.
Імовірність того, що східноєвропейський антикризовий пакет на вимогу уряду у Відні та австрійських банків буде введено, мізерна. Речниця комісара ЄС з економіки Хоакіна Альмунії сказала минулого четверга, що вже є «цілий набір заходів» для Східної Європи. І що Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) і Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) тільки недавно збільшили свої пакети допомоги.
Варто нашорошити вуха до ще одного зауваження речниці: вона наголосила, що австрійські інвестори в Східній Європі не мають права ухилятися від відповідальності. У часи сприятливої кон’юнктури всі добряче скупилися. «Передусім відповідати мають ті банки, які купили там інші банки. Саме вони зі своїми урядами мусять подбати про фінансову стабільність у нових державах-членах», – йдеться у посланні з Брюсселя.
Європейська Комісія схвалила австрійський пакет допомоги для банків. Слід упевнитися, що гроші підуть на користь не лише материнським компаніям, а їхнім донькам у Східній Європі. Ясніше кажучи – якщо деякі банки вскочили в халепу через Східну Європу, то хай уряд у Відні придумає щось нове. А за певних умов це може виявитися вкрай дорого. Обсяг несплачених кредитів австрійським банкам у Східній Європі сягає 230 мільярдів євро, або 68% австрійського ВВП. Інакше кажучи, 19,5% усіх кредитів банків ЄС у Східній Європі – на обліку в австрійських інститутів. На другому місці вдесятеро більша країна Німеччина з часткою 15,8%.
Жодних порад з Відня
Упівголоса експерти вражаються перебігом кампанії. Наприклад, канцлер Вернер Файманн (Соціал-демократична партія Австрії) та міністр фінансів Йозеф Прьолль (Австрійська народна партія) повинні були виконати більшу підготовчу роботу всередині ЄС, перш ніж виходити на публіку з вимогою про пакет допоміжних заходів. Прьолль до того ж висловив намір після Румунії та Болгарії вирушити в наступні тижні в Україну, щоб переконати тамтешніх колег щодо пакета. У Східній Європі багато політиків почуваються через поради з Відня так, ніби їх опікають. «Жодних коментарів», – відповів речник уряду в Будапешті на питання, чи підтримають там ініціативу Прьолля та Файманна.
Наразі невдоволені й чимало банків. Ще на минулому тижні 9 великих міжнародних інституцій – серед них Raiffeisen International, Erste Bank і Bank Austria – у дещо несподіваному заклику про допомогу попросили про план дій в умовах підірваних економік у Центральній та Східній Європі. Тепер усередині банківської галузі гучнішають голоси про те, що все це було неефективним.
У цьому контексті викликає дискусії поведінка материнської для Bank Austria компанії – UniCredit. Бо президент UniCredit Алессандро Профумо оголосив, що проконтролює, щоб Bank Austria звернувся по державну допомогу в Австрії у зв’язку з ризиками в Східній Європі. «У мене виникає питання, чому UniCredit не йде по підтримку до італійської держави», – каже фінансовий експерт Ганнес Андрош.
Банки Австрії заперечують, що виводили кошти зі Східної Європи. І все ж через фінансову кризу інвестиції було відкликано. Raiffeisen і Bank Austria заморозили плани про відкриття нових філіалів у регіоні.
Гіршими є наслідки для найбільшої фінансової інституції Угорщини OTP Bank. За інформацією фінансової онлайн-служби Portfolio.hu, банк терміново розшукує покупців для своєї дочірньої установи в Україні. У 2006 році він викупив її у групи Raiffeisen за 650 мільйонів євро. Головним мотивом продажу крім загрози державного банкрутства України є факт, що майже всі кредити було видано в доларах. А шанс, що і приватні клієнти, і підприємства зможуть повернути їх за допомогою знеціненої національної валюти, є дуже малим.
Оригiнал матерiалу: http://diepresse.com/home/wirtschaft/international/448220/