Iпотека в Україні
Портал іпотечного кредитування


Автокредитування зникло

0 Користувачів і 2 Гостей дивляться цю тему.

Offline Редактор

  • Старший модератор
  • Эксперт
  • ****
    • Повідомлень: 2384
    • Репутация: 2
    • Ипотека в Украине
: Жовтня 22, 2008, 12:24:38 pm
Продажі автомобілів в Україні істотно впадуть: завмерло автокредитування. Відома постанова Нацбанку №319 фактично заблокувала видачу позик. Фінансові обмеження першим відчуло населення.

"Ми працюємо в рамках правового поля, визначеного регулятором фінансового ринку. Тому видачу валютних кредитів населенню поки призупинили", - повідомили ЕП у банку "Хрещатик".

"До кінця минулого тижня OTP Bank видавав усі раніше заплановані кредити в будь-якій валюті. Але з понеділка (20 жовтня) будемо видавати тільки в гривні. Повинні дотримуватися постанови НБУ", - відповіли в OTP Bank.

В інших фінустановах ми почули подібні відповіді. Мовляв, це не власна ініціатива банків: така була позиція НБУ. Він надав банкам допомогу, але натомість зажадав посилити умови видачі грошей населенню.

Регулятор переконує: на кредитні гроші, в основному, купуються імпортні техніка і машини, а також "підігріваються" ціни на житло. Відповідно, страждають, і економіка, і населення.

"Усі великі банки домовилися і погодилися, що ми будемо обмежувати цілі сектори кредитування. Населення, насамперед. Наприклад, на автомашини. Ми зараз іще працюємо за програмами з якимись мережами, салонами. Ми їх допрацьовуємо до кінця року - і все. Залишаться умови, але такі: дай 50% грошей, плюс ставка висока. Споживче кредитування - закрили, забули. Кредитні картки - тільки під зарплатні проекти залишимо", - розповів голова правління "Укрсоцбанку" Борис Тимонькін.

Станом на понеділок, практично жоден банк в Україні не давав автокредитів у валюті. Деякі в принципі перестали їх видавати. Інші встановили захмарні ставки, щоб клієнти відмовлялися брати самі. Навіть тим людям, що подали документи до прийняття постанови №319, передзвонювали з банків і пропонували взяти кредит у гривні. Причому, істотно дорожче.

Взагалі не давали грошей "Родовід Банк", "Надра Банк", "Сведбанк" і "Укрпромбанк". Долари видавав ПУМБ під 18% річних, "Альфа Банк" під 18,5% і "Індекс Банк" під 19%.

За неперевіреною інформацією, "VAB Банк" обіцяв долари під 16,5%, але, чи то не давав їх реально, чи то кредит виявлявся істотно дорожчим за рахунок додаткових зборів.

Інші банки пропонували тільки гривню. "Укрсиббанк" - під 25% річних, "Ерсте Банк" - під 24%, "Кредитпромбанк" - під 22%, "Правекс Банк" - під 20,5%.

Рекордсменом виявився ПУМБ, у якого вже більше місяця звідкись узялося дуже багато дешевої гривні. Банк видає гривневі автокредити під 14% річних. Правда, він установлює підвищену вартість страховки - близько 7,5% з КАСКО. Крім того, до листопада банк не розглядає кредитні заявки.

Навряд чи ці дії означають повну відмову від автокредитування.

"Неформальні домовленості про обмеження кредитування населення абсолютно реальні. Але я вважаю, що в умовах кризи автомобільне кредитування буде єдиним, яке зможе вижити. Іпотеку, звичайно, беруть під первинний ринок, коли ще нічого не побудовано. Із споживчим кредитуванням - немає гарантії, що плазмовий телевізор одразу за рогом не обміняють на пляшку горілки. Автомобіль же реально виступає заставою", - вважає генеральний директор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів Олег Назаренко.

Наслідки кредитного "голодування" уже проявилися в серпні. "Практично всі укладені угоди були старими, за якими документи подавалися раніше. У нових випадках банки просто приймали документи і ігнорували позичальника, хоча не говорили, що не дадуть кредит", - відзначив Назаренко.

За даними інформаційно-аналітичної групи AUTO-Consulting, частка автокредитувания на ринку в цілому буквально "зменшується на очах" і на сьогодні складає близько 39%, тоді як раніше - 50% і більше. Причому недостачу коштів і жорсткість політики банків у більшій мірі відчули покупці автомобілів виробництва країн СНД (ЗАЗів і ВАЗів).

Більше того, за словами Назаренка, є неповернення за комерційним кредитуванням автомобілів: коли банки фінансували купівлю таксі й автобусів.

"Зараз ці люди відчувають, що не виживають. А от у сегменті особистих автомобілів поки працює менталітет українців, для яких автомобіль - це символ престижу, особистого добробуту. При переході на новий рівень людина буде зі шкіри геть лізти, але не віддасть свою "ластівку", - вважає Назаренко.

Згодом, прогнозує він, автокредитування буде потихеньку налагоджуватися.

"Хіба що, банки стануть жорсткіше ставитися до перевірки стану позичальника. Думаю, тепер не буде таких безглуздостей, як постановка на облік у ДАІ за кредитні гроші", - підкреслює експерт. Зокрема, він очікує збільшення продажів сільгосптехніки в результаті потоку інвестицій в аграрний сектор.

У той же час, автокредитування вже не стане двигуном продажів.

"Я вірю, що буде більше налагоджуватися продаж автомобілів за готівку. Таким чином, буде втрачена фінансова ємність цього ринку. Але за кількістю, я не думаю, що можна очікувати падіння. Продажі будуть зміщені у бік автомобілів більш дешевого цінового сегменту. Нічого страшного я в цьому не бачу", - прогнозує гендиректор асоціації автоімпортерів і дилерів.

epravda.com.ua/publications/48fdc297e0b1d/