Пiсля того, як стало важко, а тепер i зовсiм неможливо взяти iпотечний кредит у банку, цiни на житлову нерухомiсть почали знижуватися. Нинi в Чернiвцях падiння становить 10-15%. – Житло дешевшає, але обвалу ринку нерухомостi не буде, – переконаний Iгор ШКРУМЕЛЯК, власник агентства нерухомостi «Наше мiсто». – Люди загалом зараз перебувають у панiчному настрої, що перекидається i на ринок нерухомостi. I якщо звучить iнформацiя про майбутнiй обвал цiн на житло, потенцiйний покупець кладе грошi в шухляду i вичiкує дармової цiни. Щойно банки почнуть видавати iпотечнi кредити, стане зрозумiло, що обвалу не буде. До весни зниження сягне щонайбiльше 20%, але обвалу на 40-50% однозначно не буде.
Теперiшнiй стан невизначеностi на ринку нерухомостi – це також наслiдок загальних економiчних тенденцiй в країнi, але найголовнiше – недоступним стало оформлення iпотечного кредиту. До кризи переважна бiльшiсть клiєнтiв, 60-70%, купували житло в кредит. Крiм того, першi хвилi заробiтчан житло вже переважно придбали, а хто поїхав пiзнiше – ще не назбирав достатньо коштiв. Тому, як вважає Iгор Шкрумеляк, очiкувати значного приходу капiталу ззовнi нинi немає сенсу.
Нинi квартири як на первинному, так i на вторинному ринку втратили у вартостi в середньому 10-15%. Вiдсутнiсть кредитiв i вiдсутнiсть коштiв у людей загалом вважає однiєю з головних причин теперiшньої ситуацiї на ринку житла i Вiталiй АРIФОВ, директор агентства нерухомостi «Замок».
– Зараз на нашому ринку нерухомостi стагнацiя. I це тiльки початок, – вважає фахiвець. – Моя думка: цiни на вторинному ринку впадуть на 20-30% до кiнця першого кварталу наступного року. В Києвi вже цiни впали на 20%, у Львовi на 22%. У Чернiвцях буде така сама ситуацiя.
На первинному ринку покупцi тепер стали дуже обережним. Тi люди, якi до кризи впевнено платили 30-50% завдатку за квартиру в новобудовi, зараз не дають жодного авансу, а купують тiльки житло у будинках, що вже зданi в експлуатацiю.
Останнiми роками нерухомiсть, на думку фахiвцiв, дорожчала за iнерцiєю, хоча б за рахунок тих самих iпотечних кредитiв. Взяти позику в банку було доволi нескладно, i навiть люди, якi не мали капiталу, а сподiвалися на майбутнiй стабiльний дохiд, купували квартири у борг. Тому зростав i попит, i цiни на нерухомiсть, – вважає Iгор Шкрумеляк. – Тепер, коли поновлять кредитування, пiдхiд до клiєнтiв у будь-якому разi буде виваженiшим. Капiтал надаватимуть найнадiйнiшим клiєнтам, i це врегулює ринок нерухомостi, цiни будуть розумнiшими i реальнiшими.
Источник -
http://www.molbuk.com/